Domowe sposoby na zajady

Domowe sposoby na zajadyZajady to zmiany na skórze, które w początkowej fazie powodują pękanie kącików ust. Nie leczone prowadzą do owrzodzeń, powstawania zaczerwienienia oraz małych strupów.

 

Zajady wpływają również negatywnie na nasz wygląd, samopoczucie i pewność siebie. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Dzięki domowym sposobom już po kilku dniach po zajadach nie będzie najmniejszego śladu!

 

Główne przyczyny powstawania zajadów to między innymi:

– niedobory witamin: witamin z grupy B, witaminy C oraz żelaza
– osłabienie organizmu, dlatego zajady występują bardzo często w okresie jesienno-zimowym lub na wiosnę, kiedy nasza odporność spada
– częste drapanie kącików ust lub drażnienie mechaniczne poprzez używanie protez
– cukrzyca
– terapia antybiotykowa, która powoduje wyjałowienie przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększa ryzyko rozwoju grzybów
– zbyt sucha śluzówka (np. poprzez refluks)
– brak odpowiedniej higieny jamy ustnej

 

Profilaktyka

Znając już przyczyny powstawania zajadów warto przestrzegać kilka zasad. W okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm jest dodatkowo narażony na różnego rodzaju choroby przestrzegajmy zdrowej diety, nie nadużywajmy używek (zrezygnujmy też kawy i mocnej herbaty) i alkoholu jak również starajmy się zapewnić odpowiednią ilość snu. Poprzez spożywanie warzyw i owoców uzupełnijmy niedobory witamin.

Jeżeli chodzi o odpowiednią higienę jamy ustnej – dokładnie szczotkujmy zęby i okolice dziąseł jak również dbajmy o higienę naszej szczoteczki. Dokładnie czyśćmy ją po skończeniu mycia zębów. W przypadku kiedy posiadamy już zajazdy możemy po każdorazowym użyciu sparzyć szczoteczkę wrzącą wodą w celu jej dezynfekcji.
Pamiętajmy również, aby mimo swędzenia nie rozdrapywać ranek, bowiem spowolni to leczenie zajadów.

 

Jak leczyć zajady? Przedstawiamy kilka domowych sposobów na zajady:

 

Drożdże

Z pomocą w walce z zajadami przyjdą bez wątpienia drożdże. Jest to dobry domowy sposób na zajady. Możemy zakupić kostkę drożdży w sklepie spożywczym, po czym wyłamać kawałek i wymieszać go z odrobiną ciepłej wody, aby drożdże nabrały konsystencji gęstego kremu. Taką mieszankę przykładamy w miejsce występowania zajadów. Sekret tkwi w zawartości witaminy B, która zaaplikowana miejscowo odżywi naszą skórę.

 

Czysta witamina B

Jeżeli posiadamy w domu tabletki możemy oczywiście przyjąć je zgodnie z informacjami z ulotki dołączonej do opakowania – warto jednak zadbać o naturalne źródła witaminy B2. Inną metodą jest jednak rozkruszenie tabletki i wymieszanie jej z kilkoma kroplami wody. Następnie tak jak w przypadku drożdży aplikujemy naszą mieszankę w miejsce występowania zajadów.

 

Produkty bogate w witaminę B2

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną z przyczyn powstawania zajadów może być niedobór witaminy B. W tym celu warto dołączyć do diety produkty bogate w witaminę B2.
Należą do nich między innymi:
– wątróbki wołowe – 3,6 mg
– wątróbki drobiowe – 1,7 mg
– makrela – 650 mcg
– migdały – 650 mcg
– ser biały – 500 mcg
– jaja kurze – 450 mcg
– kakao – 450 mcg
– twaróg – 380 mcg
– cielęcina – 300 mcg
– orzechy arachidowe – 300 mcg

Przedstawione wartości oznaczają zawartość w około 100 gramach produktu.
* mcg – mikrogram (1 mcg – 0,001 mg)
* mg – miligram (1 mg – 1000 mcg)

 

Aloes

Aloes przykładany miejscowo doskonale pomoże w walce z zajadami. W tym celu wystarczy naciąć kawałek liścia aloesu i obrać go, aby w kącikach ust przyłożyć miąższ z aloesu. Jest on bogaty w wiele witamin takich jak witamina C, witamina A, witaminy z grupy B oraz witaminę D. Dodatkowo zawiera między innymi: żelazo, cynk, magnez, wapń oraz potas. Dzięki temu aloes świetnie sprawdzi się w przypadku gojenia ran, owrzodzeń skóry, jak również odmrożenia czy też oparzenia.

 

Woda utleniona

Do walki z zajadami możemy użyć wody utlenionej. W tym celu nasączamy płatek kosmetyczny i przykładamy w miejsce występowania zajadów.

 

Miód

Domowe sposoby na zajady to także wykorzystanie miodu. Właściwości lecznicze miodu ceniono już w starożytnym Egipcie. Miód bowiem posiada cenne właściwości kosmetyczne i doskonale wpływa na kondycję naszej skóry. Miód polecamy zaaplikować po wykonaniu wcześniejszej metody z wykorzystaniem drożdży lub witaminy B przyłożonej miejscowo. Dzięki temu odżywimy naszą skórę i przyśpieszymy gojenie się zajadów.

 

Oliwa z oliwek

Oliwy z oliwek możemy użyć w celu naturalnego nawilżenia i odżywienia skóry. Jest ona bowiem bogata w witaminy takie jak A, D, E, K oraz witaminę F. Ta ostatnia pomaga w odbudowie warstwy lipidowej skóry, chroni ją przed utratą wilgoci jak również tworzy barierę ochronną.

 

Pamiętajmy, że jeżeli zajady występują często warto zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dodatkowych badań. Pomoże to ustalić przyczynę zajadów oraz wskaże odpowiednią ścieżkę leczenia. Przedstawione tutaj domowe metody proponujemy, jeżeli występowanie zajadów występuje nie częściej niż 1-2 razy do roku. Nie zapomnijmy przy tym o odpowiedniej diecie, szczególnie tej bogatej w witaminę B2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here