Tymianek - zioła

Tymianek - ziołaTymianek jest aromatyczną rośliną, która używana była już kilka tysięcy lat temu. Roślina ta ma wiele właściwości leczniczych. Można ją stosować zewnętrznie jak i wewnętrznie. Sam tymianek jest też popularny jako przyprawa do wielu dań, głównie w kuchni Bliskiego Wschodu.


Tymianek pochodzi z obszaru krajów śródziemnomorskich. Pierwsze zapiski dotyczące tymianku pochodzą sprzed kilku tysięcy lat przed naszą erą. Na przykład Egipcjanie używali tymianku podczas balsamowania zwłok oraz do przygotowywania kadzideł. Samarytanie zaś stosowali tymianek jako środek bakteriobójczy.

 

Tymianek na co dzień stosujemy w formie sproszkowanego i suszonego zioła w kuchni. Bez wątpienia tymianek pasuje do różnych mięs oraz sosów, można dodawać go również do zup i innych potraw. Zachęcamy do zakupu zioła i spróbowania, czy spełnia on nasze upodobania smakowe, bowiem tymianek nadaje potrawom ciekawy smak.

 

Przedstawiamy główne właściwości tymianku oraz możliwe zastosowanie tego zioła:

  • tymianek doskonale dezynfekuje, działa przeciwgrzybicznie, bakteriobójczo, antyseptycznie, pomaga zwalczyć owrzodzenia, zakażenia drożdżakami, wykazuje również właściwości znieczulające,
  • pomaga leczyć trudno gojące się rany,
  • pobudza łaknienie i apetyt,
  • pomaga leczyć łupież i wypadanie włosów (płukanki z naparu tymiankowego),
  • pobudza organizm, wpływając pozytywnie na stan psychiczny, układ nerwowy oraz sprawność umysłową,
  • podnosi ciśnienie krwi,
  • tymianek wykazuje właściwości moczopędne oraz napotne,
  • tymianek stosowany jest także w nieżytach żołądka i jelit, działa również wiatropędnie,
  • stosowany w kuchni pomaga konserwować żywność,
  • jest również używany za afrodyzjak,
  • wspomaga leczenie infekcji jelitowych i moczowych,
  • reguluję nadmierną fermentację, zmniejsza uczucie „ciężkości żołądka”, reguluje nadmierne wzdęcia,
  • pomocniczo może być stosowany w przeziębieniach, katarze oraz anginie,
  • wykazuje właściwości przeciwrobaczne,
  • stosowany zewnętrznie pomaga leczyć zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł, afty, paradontozę.

 

Kiedy wiemy już jakie właściwości wykazuje tymianek, warto w praktyce zastosować to cenne zioło.

Prezentujemy kilka przepisów na zastosowanie tymianku:

Kąpiel przeciwbólowa, odmładzająca

Kąpiel taka nie tylko działa przeciwbólowo, ale także odmładzająco. Dzięki właściwościom antybakteryjnym kąpiel poprawi również stan skóry, kiedy zmagamy się ze zmianami trądzikowymi.
Około 100-200 gram ziela tymianku zalewamy litrem wrzącej wody, a następnie gotujemy doprowadzając do wrzenia. Po kilkunastu sekundach wyłączamy źródło ciepła, zaś same zioła przykrywamy i zostawiamy na około 15 minut do naciągnięcia. Po kwadransie zioła wlewamy do wanny z ciepłą wodą i zażywamy kąpieli przez minimum 10 minut.

 

Herbatka tymiankowa

Herbatka tymiankowa ma zastosowanie w przypadku problemów z trawieniem lub apetytem. Jedną łyżeczkę zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy (pod przykryciem) na około kwadrans do naciągnięcia. Jedną szklankę dziennie możemy popijać w ciągu dnia, np. 2 razy dziennie po pół szklanki lub 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

 

Inhalacja

Inhalacja z dodatkiem ziela tymianku wspomaga działanie dróg oddechowych. Może być stosowana podczas zapalania oskrzeli, suchego kaszlu, wspomaga również odkrztuszanie, jak również pomaga zmniejszyć katar.

 

Płukanka z tymianku

W związku z działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i antyseptycznym tymianek dobrze sprawdzi się do przygotowania płukanki jamy ustnej. Roztwór taki polecany jest w przypadku zapaleń zębów oraz jamy ustnej. Napar taki pomoże również przy anginie i płukaniu gardła dotkniętego infekcją, a także w przypadku problemów z dziąsłami.

 

Uwaga!

Bardzo duże spożycie tymianku może powodować problemy żołądkowe, nudności, wymioty, bóle głowy, a także negatywnie wpływać na nerki. Jest to związane z zawartością oleju tymiankowego (tymolu) w zielu tymianku, który przyjmowany doustnie w nadmiernych ilościach może być trujący. Należy przede wszystkim zachować ostrożność w przyjmowaniu olejku z tymianku. Samo spożycie tymianku w formie ziela w podawanych wyżej zastosowaniach dotyczy tylko naparu z tymianku, jednak picie takiego naparu raz na kilka dni używając przy tym tymianku podczas przygotowywania potraw na pewno nam nie zaszkodzi. Tymianek jest bowiem bardzo popularny i znajduje szerokie zastosowanie w kuchni Bliskiego Wschodu, gdzie bardzo wiele potraw zawiera tymianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here