Zima zbliża się wielkim krokami. Jak zawsze, zanim pojawią się mrozy, powinniśmy odpowiednio przygotować do tego swoje mieszkanie lub dom. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o okna – to przez nieszczelne okna podczas sezonu grzewczego ucieka nawet ¼ ciepła. Dlatego też, jeśli nie chcemy przepłacać, powinniśmy uzbroić się w narzędzia i odpowiednio przygotować okna na zimę. Od czego zacząć i o czym pamiętać?
Uszczelnianie okien na zimę krok po kroku
Szczelne okna, które zapewniają naszym wnętrzom komfort cieplny, a przy tym nie generują niebotycznych sum pieniędzy na ogrzewanie to marzenie każdego nas. O ile w ciepłych miesiącach, kiedy wietrzymy nasze pomieszczenia, nie interesuje nas stan techniczny stolarki otworowej, o tyle przed zimą warto je odpowiednio zabezpieczyć. Dlatego też warto odwiedzić dobry sklep z narzędziami i zaopatrzyć się zarówno w przybory, jak i środki konserwujące do okien.
1. Mycie i konserwacja okien
Zabezpieczanie okien na zimę powinniśmy zacząć od ich dokładnego umycia. W zależności od tego, czy posiadamy okna drewniane, czy wykonane z PCV powinniśmy poszukać odpowiedniego preparatu do rodzaju materiału. Jest to o tyle ważne, ponieważ w zalegającym na profilach kurzu gromadzą się mikroorganizmy, które stopniowo, ale skutecznie niszczą ich warstwę ochronną.
2. Sprawdzenie stanu technicznego okien
Jeśli już starannie umyliśmy nasze okna, pora sprawdzić ich stan techniczny. Zbadajmy, czy ruchome części stolarki okiennej działają sprawnie i bez zarzutu. Jeśli ich działanie budzi wątpliwości, wyregulujmy je z zużyciem instrukcji lub zadzwońmy po fachowców. Następnie sprawdźmy szczelność okien za pomocą prostego testu. Umieśćmy kartkę papieru pomiędzy ościeżnicę i skrzydłem okna — jeśli kartka wypadnie, oznacza to nieszczelność okien.
3. Sprawdzenie stanu uszczelek i ich konserwacja
Sprawdźmy następnie stan uszczelek. Uszczelki spełniające swoje zadania są elastyczne i szybko wracają do swojego poprzedniego wyglądu. Do konserwacji uszczelek może nam się przydać smar silikonowy bądź wazelina techniczna, które ochronią je przed niekorzystnym działaniem wilgoci i mrozów. Jeśli uszczelki są zużyte należy, je wymienić. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie robić tego w trakcie mrozów. Założenie uszczelek wymaga nieco cierpliwością, ale wystarczy jedynie odkleić taśmę zabezpieczającą i przyłożyć je równo wzdłuż ościeżnicy.
Tryb zimowy w oknach
Obecnie okna produkuje się z myślą, aby przepuszczały one powietrze latem, zimą zaś stanowiły doskonałą izolację naszych wnętrz. Właśnie do tego celu służą specjalne nawiewniki oraz okienny tryb lato-zima. Jest to rozwiązane służące świadomemu oszczędzaniu pieniędzy z użyciem regulacji przepływu powietrza. Tryb zimowy polega na regulacji docisku uszczelki za pomocą specjalnej rolki lub bolca, dzięki czemu można kontrolować stopień doszczelnienia okna. Rolki te w trybie zimowym powinny być dokręcone o 180 stopni względem położenia w trybie letnim. W zależności od producenta okien może nam udać się przekręcić odpowiednią rolkę siłą własnych rąk. Częściej jednej będziemy musieli mieć przy sobie kombinerki lub odpowiedni klucz imbusowy. Choć niewiele osób stosuje przełączanie trybu zimowego w oknach, warto poświecić temu zagadnieniu nieco uwagi, ze względu na znaczne oszczędności, które możemy wygenerować podczas sezonu grzewczego.