Lato sprzyja wyjazdom, a w podróży często odwiedzamy nie tylko zabytki i piękne miejsca, ale knajpki, kafejki i restauracje. Częściej też grillujemy, ale i chętniej sięgamy po alkohol. Nasza wątroba niestety nie może rozłożyć się na leżaku, ale musi pracować bardzo intensywnie.
Po pewnym czasie, ciężkostrawne dania popijane procentami mogą powodować problemy z trawieniem i uczucie kłucia poniżej klatki piersiowej. Wtedy najczęściej sięgamy po apteczne produkty na poprawę pracy wątroby i trawienia. Po co jednak uciekać się do takich metod i przetworzonych preparatów, kiedy z pomocą przychodzi nam w 100% naturalny ostropest plamisty? Jego cykliczne stosowanie spowoduje pozytywne skutki dla naszej wątroby ale też całego ciała, w związku z tym, że organ ten pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie.
Poza poprawą trawienia, ostropest plamisty odgrywa bardzo ważną rolę w regeneracji i procesie odtruwania wątroby. Dodatkowo ostropest wykazuje pozytywny wpływ na ochronę nerek. Polecany on jest nie tylko tym, którzy nie trzymają odpowiedniej diety czy spożywają alkohol, ale także dla tych, którzy regularnie spożywają syntetyczne leki – one również osłabiają pracę wątroby.
Wątroba jak wiadomo jest bardzo ważnym organem, nazywanym też „labolatorium” lub „chemiczną fabryką”. Wpływa na zachowanie dobrego zdrowia, wyglądu i samopoczucia rozkładając szkodliwe substancje. Wątroba pełni też funkcje magazynujące – gromadzi witaminy, sole mineralne i substancje energetyczne. Dlatego jest to tak ważny organ, o którym nie powinniśmy zapominać.
Działanie ostropestu plamistego
Ostropest plamisty przyjmowany przez dłuższy czas zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, a już uszkodzonym komórkom pomaga się zregenerować. Działa silnie odtruwająco. Sylimaryna zawarta w roślinie chroni wątrobę przed działaniem toksycznych substancji m. in. etanolu, czy nawet toksyn muchomora sromotnikowego!
Ostropest plamisty polecany jest przy zapaleniu wątroby, stłuszczeniu wątroby, osłabieniu jej czynności, a nawet w marskości wątroby.
Na pewno ostropest powinny włączyć do codziennej diety osoby nadużywające alkoholu, osoby po przebytej chorobie alkoholowej lub dłuższym leczeniu lekami lub antybiotykami.
Ostropest sprawdza się również doskonale w przypadku problemów z trawieniem, pomagając w wydzielaniu żółci. Olej z ostropestu reguluje wypróżnianie (uwaga: stosowany w większych ilościach może powodować rozwolnienie).
Ostropest plamisty – zakup
Ostropest plamisty możemy zakupić w formie nasion. W tym przypadku musimy zadbać o cykliczne mielenie, co nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Łatwiejszym sposobem jest oczywiście zakup zmielonego ostropestu. Jest on dostępny w sklepach zielarskich lub w niektórych aptekach.
Inną wygodną formą jest wybranie oleju z ostropestu plamistego, który możemy spożywać bezpośrednio lub dodawać go do sałatek. Olej ten poza najważniejszą substancją – sylimaryną zawiera dużo kwasów Omega-6. Polecamy oczywiście olej tłoczony na zimno.
Jak przyjmować ostropest plamisty?
W związku z tym, iż ostropest nie posiada intensywnego smaku z powodzeniem możemy dodawać go do różnego rodzaju potraw, muesli, jogurtów, sałatek lub kanapek jako posypka.
Możemy go spożywać też bezpośrednio popijając herbatą lub wodą.
Możemy też przygotować napar z ostropestu, w tym celu 2-3 łyżeczki zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy pod przykryciem do naciągnięcia. Napar wypijamy, a utworzony osad spożywamy.
Warto zatem zawsze mieć pod ręką zmielony ostropest, a z czasem dodawanie go do posiłków stanie się nawykiem. Dzięki temu nasza wątroba będzie pracowała sprawniej, a my poczujemy znaczną ulgę.
Wskazówki
Ostropest plamisty możemy stosować cyklicznie, bowiem nie stwierdzono dotychczas ubocznych działań sylimaryny, nawet podczas dłuższego stosowania.
Inne rośliny pomocne w przypadku problemów z wątrobą to: liście karczocha, nawłoć pospolita, korzeń mniszka.