Pietruszka – doskonałe źródło witaminy C oraz żelaza. Mimo to wiele osób nie przepada za pietruszką, a niektórzy wręcz nie są w stanie spożyć jej nawet w zupie lub innej potrawie. Może po zapoznaniu się z walorami zdrowotnymi zmienią zdanie. Wielbiciele włączą jej więcej do swojego menu, a przeciwnicy przekonają się, że to zielone warzywo jest całkiem dobre, a przede wszystkim bardzo zdrowe.
Pietruszka to biały korzeń i zielona natka. Korzeń dodajemy do zup, sporadycznie do sałatek, można zrobić z niego pastę, i choć ma wiele cennych składników, spożycie korzenia w formie surowej nie jest zbyt popularne. W obróbce termicznej traci dość dużo swojej zawartości. W tym artykule skupimy się jednak na zielonej natce.
Natka pietruszki, a witamina C
Powszechnie sądzi się, że najlepszym źródłem witaminy C jest oczywiście cytryna, zapewne poprzez swój „kwaśny” smak… Nic bardziej mylnego. Cytryna ma odczyn zasadowy, a zawartość witaminy C w pietruszce jest blisko trzykrotnie wyższa niż w przypadku cytryny!
To pachnące ziele, które przyozdabia wiele potraw, zawiera ponadto witaminę A, PP, K, kwas foliowy, sole mineralne takie jak: żelazo, wapń, magnez, potas. Antyoksydanty luteoliny, apigeniny i chlorofil.
Dzięki tej mieszance pietruszka poprawia nie tylko smak potraw, ale i nasze trawienie. Pomoże w schorzeniach układu moczowego, usunie nadmiar wody z organizmu, poprzez działanie moczopędne. Wpłynie na poprawę wzroku.
Pietruszka posiada właściwości rozkurczowe, napary potrafią wpłynąć na spóźnioną menstruację, czyli wywołać ją lub złagodzić jej ostrzejszy przebieg. Powinny na to uważać kobiety w ciąży gdyż nadmiar spożytej natki lub silny napar z niej, może spowodować skurcze macicy.
Już jedna łyżka posiekanej pietruszki spożywana codziennie zapobiegnie anemii, ze względu na dużą ilość żelaza. Polecana jest zwłaszcza palaczom gdyż podczas usuwania toksyn i oczyszczania organizmu neutralizuje kancerogenne substancje zawarte w dymie papierosowym. Dodatkowo pietruszka odświeży oddech, który w przypadku palaczy bardzo często bywa nieprzyjemny.
Nać pietruszki możemy zakupić w prawie każdym sklepie spożywczym ale także bardzo łatwo możemy ją wyhodować sami – na parapecie, w małym ogródku. Możemy ją zamrażać i przechowywać w foliowych woreczkach, nie traci zbyt dużo witamin i minerałów. Możemy ją także ususzyć. Do zup dodajemy na samym końcu gotowania na chwilę, aby oddała swój wspaniały aromat, niestety wysoka temperatura zmniejsza jej leczniczą moc.
Ci co nie przepadają za jej aromatem, mogą robić herbatki, napary, dodawać do koktajli, mieszać z sokiem z cytryny lub z kiszoną kapustą.
Nać pietruszki doskonale niweluje nieświeży oddech. Po obiedzie obfitującym np. w czosnek lub inną mocno wydzielającą swój zapach przyprawę, możemy zjeść odrobinę natki pietruszki – poprawią trawienie i zneutralizują przykry zapach z ust.
Natka pietruszki i jej zastosowanie zewnętrzne
Niektórych może zaskoczy, ale ta zielenina może nas również uratować w innej sytuacji. Kiedy zapomnieliśmy o kremie z filtrem i na twarzy pojawiały się przebarwienia lub piegi, to właśnie miksturami z dodatkiem natki rozjaśnimy szpecące plamki.
Posiekaną natkę ok. dwóch łyżek zalewamy kubkiem wrzątku, pod przykryciem parzymy 20 minut i odcedzamy. Tak uzyskany tonik przelewamy do buteleczki. Przemywamy twarz co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Z pozostałych sparzonych listków możemy zrobić maseczkę, dodając łyżkę jogurtu naturalnego i kilka kropli cytryny. Nakładamy na twarz na około kwadrans.
Wspaniałe właściwości ma woda pietruszkowa, wymytą posiekaną natkę zalewamy kubkiem zimnej wody wstawiamy do lodówki na całą noc. Rano mamy gotowy tonik do przemywania twarzy, do użytku nadaje się przez 5 do 7 dni.
Wersja dla leniwych, czyli świeże umyte listki pietruszki lekko pocieramy w dłoniach przykładamy na płasko do przebarwień. Jeżeli dodatkowo skropimy je sokiem z cytryny wzmocnią działanie i lepiej przykleją się do skóry.
Regularne stosowanie, zmniejszy przebarwienia z twarzy i da lepszy efekt. Najlepiej kiedy połączymy wszystkie metody, czyli tonik + maseczka.
Uwaga
Pamiętajmy, że mocne przebarwienia mogą świadczyć o schorzeniach, z nimi zamiast do warzywniaka, udajmy się do lekarza.
Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka mniej spotykanych przepisów na wykorzystanie pietruszki.
Przepis na pesto z pietruszki
Wykonanie pesto z pietruszki jest bardzo proste. W tym celu garść pietruszki umieszczamy w blenderze, do którego dodajemy odrobinę orzechów włoskich oraz ulubionego oleju – np. oliwa z oliwek, olej lniany lub inny olej. Wszystko blendujemy, a następnie przygotowanym pesto smarujemy kanapki. Bardzo zdrowa przekąska, polecana jesienią dla dodatkowego wzmocnienia odporności.
Herbatka z pietruszki
Mimo tego, że długotrwałe gotowanie pietruszki zmniejsza lecznicze działanie natki, możemy przygotować herbatkę pietruszkową. Pietruszkę umieszczamy w garnku i na wolnym ogniu gotujemy przez około 10-15 minut. Następnie zostawiamy pod przykryciem do przestygnięcia i odcedzamy. Na koniec dodajemy łyżeczkę miodu oraz odrobinę soku z cytryny.
Koktajle z dodatkiem pietruszki
Odrobinę natki możemy również dodawać do różnego rodzaju zielonych koktajli. Dodanie kilku listków nie zmieni znacząco smaku koktajlu, a dodatkowa dawka witaminy C oraz żelaza przyda się każdemu!