Nagietek lekarski to niewielka jednoroczna roślina, która osiąga od około 20 do 50 cm wysokości. Roślina ta jest uprawniana jako ozdoba, ale występuje też w stanie dzikim. Wykazuje ona przy tym wiele właściwości leczniczych, z którymi warto się zapoznać.
W leczeniu nagietkiem wykorzystywane są głównie kwiaty o pomarańczowej barwie, które po wysuszeniu mogą być spożywane wewnętrznie. Wpływają one pozytywnie na różnego rodzaju dolegliwości przewodu pokarmowego, żołądka, wątroby. Zewnętrznie zaś nagietek stosowany jest jako środek wspomagający gojenie ran oraz środek przeciwzapalny.
Najprostszą formą nabycia nagietka lekarskiego jest oczywiście zakup w aptece lub sklepie zielarskim. Nagietek zakupimy też w formie wygodnych saszetek do zaparzania.
Główne zastosowanie i właściwości nagietka lekarskiego to między innymi:
- zwiększenie odporności organizmu poprzez zdolność wiązania toksycznych substancji w organizmie,
- stosowany wewnętrznie wspomaga wydzielanie soku żołądkowego,
- zwiększa produkcję żółci w wątrobie,
- działa przeciwzapalnie,
- w małym stopniu działa również przeciwbakteryjnie,
- nagietek wykazuje działanie moczopędne,
- pomaga obniżyć ciśnienie krwi,
- wykazuje niewielkie działanie uspokajające,
- stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran oraz proces regeneracji naskórka (również przy oparzeniach oraz odmrożeniu), działając przy tym przeciwzapalnie, dlatego też w aptekach możemy dostać szereg maści na bazie nagietka, które pozytywnie działają na skórę,
- nagietek w formie naparu może być również stosowany do przemywania ran,
- nagietek pomaga zwalczać nawet infekcje gronkowca i paciorkowca oraz zmiany grzybiczne,
- napar może być stosowany do płukania jamy ustnej, w celu regeneracji błony śluzowej, a także leczenia stanów zapalnych gardła, jamy ustnej oraz krtani,
- stosowany w przypadku stłuczeń w celu szybszej regeneracji,
- używany zewnętrznie przy ukąszeniach owadów oraz skaleczeniach,
- napar stosowany jest również w przypadku zapalenia spojówek oczu.
Praktyczne wykorzystanie nagietka:
Ocet nagietkowy
Ocet ten stosujemy do użytku zewnętrznego. Przygotowanie octu wymaga użycia około 100 gram ziela nagietka, które zalewamy 20-25 ml spirytusu oraz pół szklanki octu jabłkowego 10%. Całość dokładnie mieszamy i pozostawiamy na około 2 tygodnie codziennie wstrząsając pojemnikiem, w którym przygotowujemy ocet. Do wykonania polecamy słoik, bowiem łatwiej będzie umieścić w nim zioła i dokładnie wymieszać wszystkie składniki.