Ładny zapach w domuCzasami zdarza się, że w naszym domu lub mieszkaniu brzydko pachnie. Co zrobić, gdy wietrzenie mieszkania nie pomaga lub chcemy, aby w domu unosił się przyjemny zapach bez użycia sztucznych odświeżaczy? Jest kilka sprawdzonych ekologicznych sposobów na naturalne odświeżenie powietrza.

Odświeżacz powietrza z olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne są najlepszym sposobem na piękny zapach w mieszkaniu, który dodatkowo zrelaksuje i ukoi nerwy. W celu wykonania naturalnego odświeżacza powietrza w sprayu można użyć buteleczki po zużytej wodzie kwiatowej, czy kupić mały spryskiwacz do roślin. Do pojemnika wlewamy destylowaną lub przefiltrowaną wodę. Odpowiednia będzie też woda źródlana lub przegotowana. Chodzi o pozbycie się wapnia i substancji mineralnych, które mogą osadzać się na meblach. Do wody dolewamy ulubiony olejek eteryczny. Olejki eteryczne stosujemy w proporcji około 5 kropli na 200 ml wody. Dobór zapachu olejku to kwestia gustu, nie może on być zbyt ostry, gdyż może powodować rozdrażnienie. Polecamy użycie olejków: cynamonowego, pomarańczowego, cytrynowego, szałwiowego lub lawendowego.

W olejki najlepiej zaopatrzyć się w sklepach internetowych z półproduktami kosmetycznymi lub w sklepach ekologicznych. Dobre będą też naturalne olejki z apteki. Wystarczy użycie kilku kropel aby uzyskać intensywny zapach.
Pamiętajmy, że niektóre olejki o nietypowych zapachach mogą być uzyskiwane w nienaturalny sposób, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z etykietą. Na pewno dobre będą olejki, które możemy stosować na skórę.

 

Naturalna dezynfekcja dywanów

Dywany choć sprawiają, że wnętrza są przytulniejsze, łatwo też przyjmują zapach dymu papierosowego i absorbują brud, są domem dla roztoczy, które pozostawiają w nich odchody. Pomimo wietrzenia mieszkania, dywan wciąż może być źródłem problemu. Aby zdezynfekować dywan 30 min przed odkurzaniem dywanu rozsyp sodę oczyszczoną po jego powierzchni, a następnie odkurz. Alternatywnie można przygotować pół na pół roztwór wody i sody i spryskać dywan. Warto też profilaktycznie raz w tygodniu spryskać dywan wodą z olejkiem o właściwościach dezynfekujących np. z drzewa herbacianego, cynamonowego lub z limonki. Jest to również dobry domowy sposób na odświeżenie pościeli.

Uwaga!
Przed pierwszym zastosowaniem metody oczyszczającej dywan, warto na bardzo małej powierzchni (najlepiej w rogu lub mało widocznym miejscu), czy być może dywan nie odbarwi się. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dywany mogą być wykonane z różnych materiałów.

 

Odświeżacz z sody oczyszczonej

Soda ma znakomite właściwości pochłaniające wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Jeżeli źródłem problemu jest kosz na śmieci pod zlewem, przykry zapach ze zmywarki lub lodówki warto w tym miejscu powiesić woreczki z przepuszczającej tkaniny wypełnione sodą oczyszczoną. Sodę można skropić olejkiem eterycznym. Zamiast woreczka można użyć ozdobnego pudełeczka lub słoiczka z szerokim otworem i wykonać odświeżacz wsypując sodę oczyszczoną skropioną ulubionym olejkiem. Całość zakrywamy ładnym kawałkiem tkaniny i przewiązujemy wstążką.

 

Neutralizator z octu

Ocet można stosować w stężeniu 100% lub pół na pół z woda w zależności od intensywności problemu. Spryskaj pomieszczenie, w którym chcesz zneutralizować przykry zapach. Przez okres 15-20 minut będzie czuć gryzący zapach octu. Nie przejmujmy się tym, bowiem zapach octu wywietrzeje, a wraz z nim znikną też brzydkie zapachy.

 

Częste czyszczenie kratek wentylacyjnych i wietrzenie mieszkania.

Bardzo prostym, a często zapominanym rozwiązaniem, jest dbałość o kratki wentylacyjne. Często przyczyną nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu jest zbyt słaba cyrkulacja powietrza. Warto przynajmniej raz w miesiącu przeczyścić kratki wentylacyjne, a szczególnie te w kuchni, które zachodzą tłuszczem co przyspiesza zatykanie się otworów. Jeżeli mamy taką możliwość, zostawiajmy uchylone okna w mieszkaniu lub chociaż zostawiajmy klamki w pozycji na połowę docisku (tzw. „mikrowentylacja”).

 

Naturalne kadzidła

Kadzidła są stosowane od tysięcy lat w kulturach dalekiego wschodu. Pozwalają wyciszyć myśli i zrelaksować się. Dobrej jakości kadzidła są wytwarzane z liści, owoców i kwiatów aromatycznych roślin jak również z korzeni, żywic i kor drzew i krzewów. Zapach kadzidła tłumi nieprzyjemne zapachy i może być stosowany zamiast świec zapachowych.

 

Świeczki z wosku pszczelego

Praktycznie w każdym punkcie, gdzie dostępne są miody z przydomowych pasiek można zaopatrzyć się w naturalne świeczki z wosku pszczelego. Są one w 100% bezpieczne dla zdrowia. Świeczka pszczela ma miły miodowy zapach, który uspokaja i normalizuje zapach powietrza. Świeczki te jednak dość kopcą, dlatego lepiej nie stawiania ich tuż przy ścianie czy pod sufitem.
Nie polecamy stosowania sklepowych świeczek zapachowych gdyż wytwarzane są one zazwyczaj z parafiny. Parafina, jak dowodzą ostatnie badania, palona w zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach wydziela trujące dla organizmu substancje m.in. benzol, alkany czy alkeny. Substancje te mogą powodować uczulenia, astmę czy nawet raka, gdy są nadużywane. Niektóre z substancji zapachowych pod wpływem ciepła również zamieniają się w szkodliwe związki.

 

Rośliny doniczkowe

Niektóre rodzaje kwiatów doniczkowych pomagają utrzymać w mieszkaniu optymalny poziom wilgoci, a równocześnie „filtrują” powietrze. Jednym z najlepszych roślin do takich zastosowań – o ile nie mamy problemy z nadmierną wilgocią – jest skrzydłokwiat. Jest to mało wymagająca roślina lubiąca wilgoć, która świetnie sobie radzi z dala od światła słonecznego dlatego można ją trzymać wewnątrz pokoju z dala od okien. Innymi roślinami oczyszczającymi powietrze są: dracena paprotka, fikus, palma czy filodendron.

 

Olejki eteryczne

Metoda, którą możemy zastosować, jeżeli chcemy bardzo szybko odświeżyć powietrze przed niezapowiedzianą wizytą gości. Do garnka wlewamy wodę i kilka do kilkunastu kropli olejku. Następnie gotujemy wodę, a gdy jej temperatura zbliża się do 100 stopni zmniejszamy ogień do minimum. Para wodna wraz z zapachem będzie unosiła się po całym mieszkaniu i utrzyma się na dłużej. Pamiętajmy, aby kontrolować stan wody, aby ta nie wygotowała całkowicie, gdyż może dojść do przypalenia garnka.

 

Rady na koniec

Pamiętajmy, że większość sklepowych odświeżaczy nie jest obojętna dla naszego zdrowia, a szczególnie zdrowia dzieci. Zawierają one m.in. niebezpieczne fatalny, które w dużych stężeniach mogą powodować astmę i zaburzenia wydzielania niektórych hormonów.
Zawsze warto zlokalizować co jest źródłem przykrego zapachu. Może to być zbyt duża wilgotność i osadzanie się pleśni na ścianie. Warto sprawdzić narożniki szczególnie te za meblami i przy suficie. Może się też zdarzyć, że dzieci lub domowe zwierzę pozostawiło resztki jedzenia, które zaczynają się psuć. Na pewno jednak warto bardzo często wietrzyć pomieszczania lub po prostu zostawiać otwarte okna, kiedy opuszczamy mieszkanie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here