Owoce morwy przypominają wyglądem jeżyny, kolor mogą mieć od białego przez różowy, aż do czarnej. Możemy je skosztować pod koniec lipca, kiedy zaczynają dojrzewać. W smaku – w zależności od dojrzałości owocu – są słodkie, lekko cierpkie lub kwaśne. Nie są one jednak bardzo popularne i dosyć trudno je kupić.
Bardziej powszechna od świeżych owoców jest herbatka z liści morwy w formie naparu. Również smakosze alkoholowych trunków przyrządzają z niej różnego rodzaju nalewki lub wina. W kuchni morwa znajdzie często zastosowanie jako dodatek do koktajli, muesli, deserów. Można z niej przygotować konfitury, dżemy, soki, ciasta czy też lody.
Na początek skupmy się jednak na tym, co w naparze z morwy jest najlepsze… W skrócie herbatkę z liści morwy można nazwać „herbatą na cukier”, gdyż pita regularnie potrafi obniżyć jego poziom we krwi.
A co morwa ma do zaproponowania dla cukrzyków? Otóż bardzo dużo… Wyciąg z liści tej rośliny to idealna herbatka, która dzięki swoim składnikom hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład cukrów (sacharozy i skrobi) co ogranicza ich przemianę w glukozę. Dzięki temu znacząca cześć węglowodanów zostaje niestrawiona powodując tym samym obniżenie poziomu cukru we krwi. Ponadto działanie takie dobrze wpływa na odchudzanie i zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów. Wszystko to jest doskonałą informacją dla osób zmagających się z problemem podwyższonego cukru, bowiem otyłość i zła dieta może być jest jedną z przyczyn cukrzycy. Nie znaczy to oczywiście, że teraz możemy bez żadnych konsekwencji zajadać się słodyczami, pod warunkiem, że zaraz po tym wypijemy szklaneczkę naparu…
Jakie inne składniki i właściwości posiada morwa?
Do cennych właściwości morwy można zaliczyć obecność flawonoidów, które występują w wielu owocach. Związki te w skuteczny sposób usuwają z organizmu wolne rodniki, czyli działają przeciwnowotworowo. Flawonoidy wpływają też pozytywnie na układ krążenia, zmniejszając między innymi powstawanie miażdżycy.
Pektyny, które skrywają się w owocu, regulują pracę jelit i wpływają na ich sprawniejszą perystaltykę. Regularne spożywanie owoców pomoże rozwiązać problemy z wypróżnianiem, zaś większe spożycie owoców morwy może mieć nawet działanie przeczyszczające.
Garbniki pomogą wyleczyć błonę śluzową przewodu pokarmowego. W okresie występowanie świeżego owocu, warto dołączyć morwę do diety, szczególnie przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Owoce te dobrze wpływają na regenerację nabłonka.
Liście morwy w swoim składzie posiadają również związki wykazujące działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Są bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę PP.
Napar z liści morwy
Herbatę przeciwcukrzycową parzy się bardzo prosto wystarczy łyżeczkę liści morwy zalać zagotowaną wodą, zaparzać od 3 do 5 minut (najlepiej pod przykryciem), a następnie spożywać napar.
Dla osób, które nie lubią ziół w formie sypkiej jest również alternatywa, czyli morwa w saszetkach. Można też spotkać morwę z dodatkiem cynamonu, który pozytywnie wpływa na obniżenie cukru. Herbatka nie ma mocnego i intensywnego smaku. Napar jest delikatny, dlatego z powodzeniem będą ją spożywać wszyscy, a nie tylko najbardziej tylko zagorzali fani ziół.
Suszone owoce morwy
Jako, że zapewne trafiliście tutaj szukając informacji o naparze regulującym cukier, być może zainteresuje Was kilka zdań o suszonych owocach morwy. Są one polecane jako jedna ze „zdrowych” przekąsek.
Dla wszystkich osób, które mają niepohamowane napady głodu i spożycia czegoś słodkiego, suszone owoce morwy będą doskonałym rozwiązaniem. Owoce są bardzo słodkie w smaku i spożycie garstki tych owoców zmniejszy łaknienie na słodkie produkty.