Narząd wzroku jest najważniejszym zmysłem każdego człowieka. Patrzenie, to najbardziej absorbujące zadanie dla naszego mózgu. Mózg dzięki oczom otrzymuje ok. 80% informacji o otoczeniu w którym przebywamy. Następnie nasz mózg poddaje zdobyte informacje analizie. Oko tak samo jak każda fabryka potrzebuje dużo energii aby mogła prawidłowo funkcjonować. Natomiast jej brak jest wrogiem dla dobrej kondycji oczu. Jeśli nie zadbamy o właściwą regenerację, to bardzo często pierwszym sygnałem alarmowym w naszym organizmie jest pogarszający się wzrok.
Wbrew pozorom dbanie o dobry wzrok nie jest aż takie trudne. W pierwszej kolejności należy się skupić na powiekach oraz mięśniach narządu wzroku, które są odpowiedzialne za ruch gałki ocznej.
Pierwszym objawem przemęczenia oczu jest pieczenie, łzawienie, czy też oczy są po prostu przekrwione. Najlepszym sposobem na regeneracje zmęczonych oczu jest odpoczynek, a następnie gimnastyka. Dobrym sposobem na relaksację oczu może okazać się palming. Choć jest uznawana za metodę poprawiającą ostrość widzenia i odpoczynek dla oczu, może również zmniejszyć ryzyko opadnięcia powiek, czy zmniejszyć skutki dysfunkcji.
Badamy nasz wzrok
Zanim zaczniemy jakiekolwiek ćwiczenia obciążające wzrok, należy w pierwszej kolejności pójść do okulisty na badanie ostrości wzroku. Badanie wzroku pomoże wykluczyć jakiekolwiek przeciwskazania do tego byśmy mogli ćwiczyć nasz wzrok. Jednym ze specjalistów można znaleźć na stronie internetowej wrosinski.pl. Taki specjalista pomoże w zdiagnozowaniu ewentualnych chorób narządu wzroku. Zazwyczaj odwiedzamy tego typu specjalistę w momencie kiedy odczuwamy dyskomfort związany z oczami. Warto chodzić do lekarza na badania profilaktyczne i okresowe, by już na wczesnym etapie zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości.
Jeżeli lekarz nie stwierdza żadnych przeciwskazań do ćwiczenia narządu wzroku możemy śmiało przystąpić do ćwiczeń. Jednymi z najbardziej popularnych ćwiczeń wzroku są metody Williama H Bates’a. Każde z wykonywanych ćwiczeń powinno być poprzedzone relaksacją oraz odprężeniem całego organizmu. Odpoczynek dla oczu, to najprostszy ze sposobów na rozluźnienie wzroku. Możemy je zamknąć choćby na minutę i pomyśleć o czymś przyjemnym. Jest to podstawowa metoda na odprężenie zmęczonych oczu.
Kolejna metodą na odprężenie narządu wzroku jest patrzenie w słońce przy zamkniętych powiekach. Zgodnie z zaleceniami Bates’a powinniśmy zaczynać tak nasz każdy dzień. Solaryzacja to bardzo dobra metoda na poprawę wzroku. Następną metodą jest wyobrażenie sobie na białej ścianie czarnego punktu. Kropka to najzdrowsza figura geometryczna dla naszych oczu. Wpatrując się w czarną kropkę należy równocześnie zadbać o płynny i miarowy oddech. Kolejnym z ćwiczeń na poprawę wzroku jest poruszanie gałką oczną raz w prawo raz w lewo. Przy zamkniętych powiekach rozluźnij mięśnie czoła. Następnie przesuwaj bardzo powoli gałkę oczną raz w lewo raz w prawo. Cały cykl należy powtórzyć tak pięć razy. Jeżeli czujemy napięcie mięśni gałki ocznej ćwiczenie należy przerwać i się zrelaksować.