Cynamon

CynamonNa samo słowo cynamon robi nam się słodko, gdyż kojarzy nam się z szarlotką, leniwymi kluskami i innymi słodkimi przyjemnościami. Jego zapach roznoszący się po kuchni wielu osobom przypomina święta i zwiększa apetyt. Warto jednak poznać jego inne cenne właściwości.

 

Cynamon występuje w postaci sproszkowanej lub w postaci lasek, które pochodzą z kory młodych drzew. W medycynie cynamon bardzo często wykorzystywany jest jako środek antyseptyczny oraz ściągający. Przyjmowany wewnętrznie posiada również szereg cennych właściwości, bowiem jako przyprawa przoduje w zawartości antyutleniaczy. Aldehyd cynamonowy działa na nasz organizm antygrzybicznie, antybakteryjnie i przeciwnowotworowo. W jego składzie mamy katechiny, których jest znacznie więcej niż w zielonej herbacie. Związki z grupy katechin wykazują bardzo dużo pozytywnych właściwości dla naszego organizmu, działając m.in. przeciwzapalnie, antywirusowo, zapobiegają nowotworom, zmniejszą ilość cholesterolu, pomagają w walce z nadmiernymi kilogramami, a także obniżają ciśnienie krwi.
Badania dotyczące cynamonu potwierdzają również jego pozytywny wpływ na podniesienie metabolizmu glukozy, co jest bardzo ważną informacją dla osób z cukrzycą typu II.

Ze względu na zawartość chromu spożywany przez kobiety przed wystąpieniem miesiączki, zmniejsza PMS, ale też ogromne łaknienie na słodkie produkty. Wystarczy w łyżeczce miodu rozmieszać pół łyżeczki cynamonu i zjeść. Jest to zdrowa, smaczna „przekąska”, która zapobiega przed sięganiem po niezbyt zdrowe batoniki czy inne słodkości.

Spożywany regularnie przynosi ulgę osobom chorującym na artretyzm – bólem i problemami ze stawami, zmniejszając dolegliwości bólowe jaki i opuchliznę.

Zachęcajmy dzieci i młodzież do jedzenia cynamonu – najczęściej dzieci lubią słodkie produkty, a do wielu ciast i przetworów możemy dosypać cynamon. U naszych pociech poprawi koncentrację, ponieważ przyprawa ta dostając się do krwi wzmacnia jej przepływ w mózgu. Cynamon też możemy „przemycić” w wielu innych potrawach, a listę tą znajdziecie na końcu artykułu.

 

Cynamon na trawienie i nie tylko

Cynamon pozytywnie wpływa na trawienie. W przypadku niestrawności, wymiotów, czy bólów brzucha warto zrobić cynamonowy napar, zalewając 2 łyżeczki cynamonu gorącą wodą, a po delikatnym przestudzeniu powoli popijać. Taki domowy sposób obok naparu z imbiru (przygotowanego w taki sam sposób) to doskonała metoda na pozbycie się problemów żołądkowych.

Powyższy napar pozytywnie wpływa też na usunięcie śluzu z oskrzeli, w przypadku zalegania wydzieliny. Napar zwiększa bowiem kaszel.

Pomoże też w stanach zapalnych dróg oddechowych, kiedy boli nas gardło lub kiedy czujemy, że dopada nas przeziębienie.

 

Cynamon na trądzik i problemy skórne

Cynamon złagodzi zmiany trądzikowe na twarzy nastolatków. Możemy go stosować zewnętrznie, przygotowując bardzo prostą mieszankę, używając do tego cynamonu oraz wody. Tak przygotowaną papkę nakładamy cyklicznie przez okres około tygodnia. Zapewniamy poprawkę zmienionej trądzikowo skóry. Bakterie, które wywołują trądzik są wrażliwe na składniki zawarte w cynamonie.
Maseczka taka pomoże również przy innych infekcjach skóry, takich jak egzema, a nawet zmiany grzybiczne. Jeżeli posiadamy miejscowe większe zmiany, możemy kawałek kory cynamonu zwilżyć wodą, a następnie przykleić plaster, tak aby kawałek cynamonu utrzymał się w tym samym miejscu przez dłuższy czas.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku gdy czujemy zbyt intensywne pieczenie, zrezygnujmy ze stosowania takich maseczek lub ograniczmy czas aplikacji maseczki z cynamonu. Cynamon ma bowiem różną intensywność, która zależy od rodzaju drzewa, jego wieku, czy też miejsca pochodzenia.

 

Inne właściwości cynamonu

Cynamon pity z miodem i letnią wodą wzmocni nasz układ odpornościowy i doda witalności, pomoże się pozbyć wzdęć i usprawni cały układ trawienny.

W walce z nadprogramowymi kilogramami również możemy wykorzystać mieszankę na bazie cynamonu. Do przygotowania jej potrzebne są: kefir, odrobina cynamonu, imbiru i szczypta chili. Taka mieszanka przyspieszy przemianę materii i ułatwi wypróżnianie.

Cynamon jest składnikiem wielu leków, ze względu na zawartość w korze cynamonowca olejku cynamonowego, który leczy schorzenia przewodu pokarmowego, zapobiega nadkwaśności oraz wykazuje działanie przeciwbiegunkowe.

Dodany do kawy doda pięknego korzennego zapachu i smaku. Dodatkowo ułatwi wypicie kawy w formie mielonej. Cynamon w sproszkowanej formie zwiąże fusy w dość sztywną papkę, która wraz z fusami utrzyma się na dnie filiżanki.

Pomimo tak dobrego smaku jak i właściwości nie jest on wskazany dla wszystkich. Powinny ograniczyć go kobiety w ciąży, osoby z wrzodami w przewodzie pokarmowym. Może również wystąpić alergia na cynamon, kiedy ani w naturalnej postaci ani w innych preparatach nie możemy go używać.

Cynamon możemy dodać między innymi do:

  • herbaty
  • kawy
  • ciast
  • pieczonego jabłka
  • twarogu
  • kefirów
  • mleka
  • jogurtów
  • kompotów
  • wina
  • piwa, szczególnie tego podawanego na ciepło – grzańca
  • dań mięsnych

 

Jaki cynamon wybrać?

Znaczenie ma również, jaki cynamon wybierzemy, najzdrowszy jest ten oryginalny cejloński charakteryzuje się łagodnym i słodkim smakiem. Jednak na naszych sklepowych półkach najczęściej spotykamy tańszą odmian (Kasja/Cassia), która ma ostrzejszy, bardziej piekący i drażniący smak. Ma również większą zawartość kumaryny, która w większych ilościach potrafi być szkodliwa.

Do stosowania wewnętrznego zachęcamy do wyboru cynamonu cejlońskiego. Z wyglądu cynamon cejloński jest jaśniejszy, a w smaku korzenny i znacznie delikatniejszy.

cynamon_cassia_cejlonski
Po prawej – prawdziwy cejloński cynamon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here