Niemiły zapach obuwia może nas dotknąć nawet wtedy, kiedy dbamy o higienę stóp i staramy się dobierać odpowiednie obuwie. Czasami jednak zmuszeni jesteśmy nosić jedną parę butów przez kilka lub kilkanaście godzin, a przez to może pojawić się nieprzyjemny zapach. Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna, ale dzięki domowym sposobom można zwalczyć całkowicie ten problem i pozbyć się przykrego zapachu.
Większość z Was zapewne będzie próbowała uniknąć przykrego zapachu działając tylko doraźnie, jednak warto zapoznać się z informacjami opisanymi w artykule dotyczącym przykrego zapachu stóp. W wielu przypadkach problemem przy powstawaniu brzydkiego zapachu obuwia, jest nadmierna potliwość lub nieodpowiednia higiena. To właśnie przez pot i wilgoć bakterie i grzyby mają bardzo dobre środowisko do rozwoju, co jest główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp, a w konsekwencji obuwia.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona posiada bardzo dużo zastosowań, zarówno w kuchni jak i w przypadku innych domowych rozwiązań. Dobrze sprawdza się również, jeżeli chodzi o pochłanianie brzydkich zapachów. Sodę oczyszczoną wsypujemy do buta, aby soda pokryła większą część wkładki i zostawiamy na noc. Następnego dnia obuwie odkurzamy lub wytrzepujemy sodę z buta. Przykry zapach powinien być znacznie mniejszy.
Proszek do pieczenia
Domowy sposób wykorzystujący proszek do pieczenia wykonujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku sody oczyszczonej.
Sól kuchenna
Sól kuchenna również jest jednym ze sposobów na walkę z brzydkim zapachem, sól wsypujemy do obuwia najlepiej na kilkanaście godzin.
Cytryna
Cytryna dobrze neutralizuje brzydki zapach. W celu wykonania tego domowego sposobu na nieprzyjemny zapach z butów kroimy cytrynę w plasterki i wkładamy do buta na kilka do kilkunastu godzin. Następnie wyjmujemy, a but dokładnie osuszamy.
Herbata
Czarna granulowana herbata lub kilka do kilkunastu torebek herbaty włożonej do butów na kilkanaście godzin dobrze odświeży obuwie i zneutralizuje zapach obuwia. Możemy połączyć tą metodę ze sposobem korzystającym z sody oczyszczonej. Mieszamy 2 składniki i wsypujemy do buta.
Zamrożenie obuwia
Zamrożenie obuwia pozwoli usunąć niemiły zapach. Polecamy dokładnie owinąć obuwie reklamówką foliową i umieścić buty w zamrażarce na cały dzień.
Pranie obuwia
Metoda ta zapewne znajdzie wielu zwolenników oraz swoich przeciwników. Niewielu producentów obuwia jednoznacznie stwierdzi, iż ich obuwie nadaje się do prania. W większości przypadków tego typu rozwiązanie sprawi, iż producent nie uzna gwarancji, jeżeli stwierdzi, że obuwie zostało prane lub znacząco przemoczone. Często bowiem obuwie jest klejone, posiada szwy i łączenia, które pod wpływem proszku, prania, wirowania i długiego kontaktu z wodą mogą ulec zniszczeniu. Metoda ta jest skuteczna jeżeli chodzi o pozbycie się przykrego zapachu, jednak trzeba mieć na uwadze, że obuwie może się rozkleić i zniszczyć. Mimo to, znajduje ona wielu zwolenników – niektórzy piorą obuwie cyklicznie nie stwierdzając w nim żadnych wad. Zalecamy jednak używanie programów delikatnych o stosunkowo krótkim czasie prania, w niższych temperaturach.
Zapachowy woreczek
Możemy przygotować naturalny zapachowy woreczek (na wzór sklepowych woreczków do szafy), który umieścimy w butach. W tym celu przygotowujemy mały worek z materiału, w którym umieszczamy laski cynamonu i goździki. Następnie woreczek wkładamy do obuwia. Możemy go umieszczać tam za każdym razem, gdy zdejmujemy buty.
Tabletki do uzdatniania wody
Ciekawą metodą, która doskonale radzi sobie z przykrym zapachem obuwia jest użycie tabletek do uzdatniania wody. Są one popularne głównie wśród podróżników, którzy często zmagają się z problemem dostępu do czystej wody. Tabletki rozpuszczamy w proporcji takiej, jak wskazuje ulotka w opakowaniu. Następnie możemy umieścić obuwie w misce, do której wlewamy uzdatnioną wodę. Buty takie pozostawiamy na kilka do kilkunastu godzin. Następnie osuszamy w normalnych warunkach (unikajmy bezpośredniego źródła ciepła).
Jeżeli boimy się, iż obuwie ulegnie zniszczeniu możemy zastosować tą metodę w nieco inny sposób. Uzdatnioną wodę przelewamy do spryskiwacza i obficie pryskamy wnętrze obuwia po czym osuszamy je.
Metoda i jej skuteczność polega na tym, że tabletki te dobrze zabijają wirusy, grzyby i bakterie, które są główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
Pamiętajmy, że usunięcie przykrego zapachu z obuwia powinno być poprzedzone skuteczną walką z przykrym zapachem stóp (jeżeli taki występuje). Opisaliśmy metody dotyczące pozbycia się niemiłego zapachu stóp w oddzielnym artykule, bowiem metody te znacznie różnią się od tych prezentowanych tutaj.