Katar, sposoby na katar

KatarMówi się, że katar leczony trwa tydzień, a nie leczony siedem dni. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i nieżyt nosa. Jeżeli mimo stosowanej profilaktyki dopadło nas przeziębienie możemy zastosować kilka domowych sposobów stosowanych od wielu lat.

 

Inhalacje

Sam proces inhalacji polega na wdychaniu pary z dodatkiem różnych ziół, leków, olejków lub wód mineralnych. Obecnie na rynku posiadamy inhalatory elektryczne, do których wlewa się roztwór i w taki sposób przeprowadza się inhalację. Możemy też skorzystać z inhalacji wdychając opary gorącego płynu.

W walce z katarem polecane są olejki o następujących zapachach: eukaliptusowym, lawendowym, herbacianym, anyżowym czy miętowym.

Jeżeli chodzi o zioła pomocne w katarze będzie napar z majeranku lub rumianku.

 

Herbata z miodem na katar

Kto z nas nie słyszał o leczniczych właściwościach miodu i o tym, że jest to doskonały domowy sposób na katar? Pamiętajmy, że w okresie przeziębienia do każdej herbaty możemy dodać łyżkę miodu. Można też wkroić plaster imbiru.

 

Napar z imbiru

Domowe sposoby na katar to również różnego rodzaju syropy oraz napary. My proponujemy przygotowywać napar z samego imbiru. Lecznicze właściwości imbiru zostały odkryte już kilka tysięcy lat temu, gdzie imbir był jednym z najcenniejszych surowców, szczególnie w Azji.

W celu przygotowania napoju kroimy kilka plastrów imbiru lub używamy przyprawy w proszku. Następnie zalewamy wszystko gorącą wodą i pijemy.

 

Sok z cytryny

Cytryna jest naturalnym źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz innych składników takich jak żelazo, wapń, magnez. Odrobina soku z cytryny przyśpieszy nasz powrót do zdrowia.

 

Syrop z czosnku, cebuli, miodu, cytryny

Syrop ten jest istną „bombą” na nasze dolegliwości. Kompozycja ta, to potężna dawka substancji poprawiających działanie układu odpornościowego, zwalczających infekcję oraz hamujących rozwój bakterii.

Do naczynia wlewamy wodę, dodajemy kilka łyżek miodu, sok z cytryny, zmiażdżony czosnek oraz cebulę. Posiadacze blenderów mogą umieścić wszystkie składniki jednocześnie i zmiksować mieszankę na konsystencję umożliwiającą swobodne spożywanie.
Jeżeli ktoś nie dysponuje możliwością zblendowania, utworzone składniki można umieścić w szczelnym słoiku i odczekać około 24h do wytworzenia się syropu.
Spożywamy 2 łyżki „naturalnego antybiotyku” dziennie. Zważając na specyficzny zapach czosnku oraz cebuli zaleca się przyjmowanie syropu na noc przez kilka dni.

Pamiętajmy również, iż czosnek zawiera znaczną ilość siarki, która może obciążać wątrobę.

 

Moczenie nóg

Kolejnym sprawdzonym domowym sposobem na katar jest moczenie nóg w gorącej wodzie. Przygotowujemy wrzątek w czajniku. Do miski wlewamy ciepłą wodę i moczymy w niej nogi. Z upływem czasu, kiedy woda oddaje ciepło dolewamy wrzątku do miski.

Pamiętajmy, że dolewając wrzątek zawsze umieszczaj nogi na zewnątrz. Należy bardzo ostrożnie dobierać temperaturę, aby nie doszło do poparzenia. Po takiej „kąpieli” wycieramy nogi do sucha, ubieramy ciepłe skarpety i wygrzewamy się w ciepłej pościeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here