Objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa mogą do złudzenia przypominać zwyczajne przeziębienie. W takich przypadkach pojawia się bardzo uciążliwy katar. Nieustannie kichamy, pieką nas oczy i bardzo łzawią. Jeżeli oprócz wymienionych objawów nie występują inne, typowe dla przeziębienia czy infekcji grypowej, a ponadto katar utrzymuje się znacznie dłużej niż przy przeziębieniu, to można podejrzewać reakcję alergiczną. Objawy można w takim przypadku łagodzić lekami, np. Allertec WZF. Jeżeli terapia zostanie właściwie dobrana, to jest duża szansa na to, że uciążliwe objawy zostaną znacznie złagodzone.
Skąd się bierze katar alergiczny?
Przyczyny występowania kataru alergicznego mogą być różne. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa wywoływane jest przez określone alergeny. Tak organizm człowieka reaguje na substancję, która w konkretnym przypadku doprowadza do reakcji alergicznej. Pojawia się miejscowy stan zapalny. Alergikiem może być każdy. Na alergie cierpią dzieci oraz dorośli. Wyróżnić można alergeny, które w otoczeniu mogą występować przez cały rok. Zaliczają się do nich między innymi kurz czy sierść zwierząt. Są też alergeny sezonowe. Do takich alergenów należą między innymi pyłki drzew. W przypadku alergenów sezonowych reakcja alergiczna pojawia się w określonych porach roku, wówczas gdy człowiek ma kontakt z taką substancją. Do doraźnego łagodzenia objawów alergicznych, do których zalicza się np. zapalenie błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym, stosowane są leki na alergię, np. Allertec WZF.
W jaki sposób może objawiać się reakcja alergiczna?
Każdy kontakt z alergenem może doprowadzić u alergika do pojawienia się określonych reakcji organizmu. W przypadku, gdy dochodzi do miejscowego zapalenia błony śluzowej nosa, wówczas pojawia się katar alergiczny. Może cechować go duże natężenie, co jest niezwykle uciążliwe i stwarza ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Leki na alergię, np. Allertec WZF działają łagodząco na objawy alergii. Złe ogólne samopoczucie, to tylko jeden z objawów alergii. Wśród innych wyróżnić można na przykład wodnistą wydzielinę z nosa. Często pojawia się także świąd oczu. W wyniku zapchania nosa traci on także drożność. Jeżeli często męczy Cię katar, a nie czujesz, żebyś był przeziębiony, to możliwe, że jesteś alergikiem. Warto to sprawdzić. Gdy zacznie Cię męczyć uciążliwy katar, idź do lekarza. Jeżeli lekarz na podstawie samego wywiadu, nie będzie w stanie określić przyczyny dolegliwości, może Cię skierować na specjalistyczne testy.