Lodówka - czyszczenie lodówki

Lodówka - czyszczenie lodówkiNawet najbardziej perfekcyjni gospodarze, potrafią być tak zabiegani, że w pewnym momencie nasza lodówka zaczyna „prosić się” o dokładne porządki… Jeżeli pojawi się w niej nieprzyjemny zapach, to czym prędzej wykorzystajmy kilka domowych sposobów, aby się go pozbyć.

 

Na początek pamiętajmy – brzydki zapach to nie tylko względy estetyczne – to również nasze zdrowie, bowiem taki stan może być skutkiem rozwoju grzybów i bakterii, a te z kolei mogą „przechodzić” na inne nasze produkty znajdujące się w lodówce.

Jeżeli już doprowadzimy naszą lodówkę do stanu tak dużego nieporządku, polecamy dokładne sprzątnięcie lodówki. Na początek wyłączmy lodówkę ze źródła zasilania. Teraz już bezpiecznie możemy przystąpić do sprzątania.

 

Wyjmijmy wszystkie produkty

Po pierwsze należy wyjąć wszystkie produkty z chłodziarki i przyjrzeć się etykietom z datą ważności:

  • jeżeli jakiś produkt jest po terminie – oczywiście pozbywamy się go,
  • w przypadku, gdy mamy rozpoczęte produkty, warto sprawdzić, czy w środku nie pojawiła się pleśń (np. w jogurcie, śmietanie itd.),
  • wędliny, żółty ser i inne tego typu produkty, należy dokładnie powąchać, gdyż mogą być one już nieświeże, wydzielać brzydki zapach, a przede wszystkim – nie nadawać się do spożycia,
  • taka sama zasada tyczy się owoców i warzyw – sprawdźmy dokładnie, czy pleśń nie zagościła na skórce.

W przypadku pleśni pamiętajmy, że odcięcie kawałka z pleśnią z zepsutego produktu nie rozwiązuje problemu – pleśń bowiem jest już wszędzie i cały produkt należy wyrzucić do kosza.

Wyjęte na zewnątrz rzeczy z lodówki możemy włożyć w folię, a następnie owinąć kocem lub pierzyną. To zatrzyma nam zimno na dłuższy czas, podczas gdy my będziemy czyścić wnętrze oraz szuflady i półki lodówki.

 

Wyjęcie wszystkich półek i pojemników

Kolejnym krokiem jest wyjęcie wszystkich elementów z lodówki. Mamy tutaj na myśli wszelkie szuflady, półki i inne pojemniki.
Uwaga! Warto bezpośrednio po wyjęciu, zostawić je na dłuższą chwilę, aby delikatnie się ogrzały. Jeżeli zimną półkę umieścimy pod ciepłą wodą, może ulec ona pęknięciu.

 

Czyszczenie elementów

Po kilku minutach możemy zacząć dokładne czyszczenie elementów lodówki. Polecamy ekologiczny płyn do naczyń i gąbkę z dwoma warstwami – miękką i do lekkiego szorowania na bardziej uporczywe plamy. Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich części lodówki odstawiamy je do wyschnięcia, a w tym czasie zajmujemy się wnętrzem lodówki.

Jeżeli znajdują się w niej resztki jedzenia, zadbajmy o dokładne wyczyszczenie wszystkich okruchów. Uważajcie przy tym na dysze, z której wydobywa się zimne powietrze, aby resztki jedzenia nie wpadły do środka. Możemy wspomóc się odkurzaczem, wtedy mamy większą pewność, że nic nie znajdzie się w środku mechanizmu lodówki.

Następny krok to dokładne wyczyszczenie wnętrza lodówki. Polecamy tutaj ocet spirytusowy około 10%, który przelewamy do butelki z atomizerem.
Jeżeli zabrudzenia i zapach nie są uporczywe, możemy dolać do octu odrobinę wody, aby otrzymać mniejsze stężenie.
Środek lodówki delikatnie spryskujemy i przecieramy ściereczką, aż do pozbycia się wszelkich zabrudzeń. Ocet doskonale usunie przykre zapachy, wyczyści zabrudzenia, a nawet niewidoczne zarodniki pleśni.

Nie przejmujmy się intensywnym zapachem octu, bowiem już po kilku godzinach zapach samoistnie wyparuje, a my będziemy się mogli cieszyć świeżością i czystością.

 

Wskazówka
Przed włożeniem wszelkich szuflad i pojemników do lodówki, również je możemy wyczyścić octem, aby pozbyć się zacieków i ewentualnych pozostałości brzydkiego zapachu.

Gdy wnętrze lodówki mamy już czyste, osuszamy dokładnie szuflady i półki i umieszczamy je z powrotem na swoich miejscach. Na sam koniec wkładamy wszystkie produkty i włączamy lodówkę.

 

Co zamiast octu?

Alternatywnie do czyszczenia możemy użyć roztworu wody z sodą oczyszczoną i takim środkiem wymyć lodówkę. Soda równie dobrze radzi sobie z zabrudzeniami jak i zapachem.
Pamiętajmy, że lepiej podczas czyszczenia lodówki wybrać naturalne metody, gdyż chemiczne substancje mogą pozostać w lodówce, a to z kolei przeniknie do naszego pożywienia.

 
Kilka zasad, które mogą się przydać:
Być może jesteśmy przyzwyczajeni do trzymania w lodówce niektórych owoców i warzyw. Nie wszystkie wymagają niskich temperatur i nie ma potrzeby przechowywać ich w warunkach chłodniczych. Na pewno możemy zrezygnować z przechowywania niedojrzałych owoców i warzyw w lodówce, które w domowych warunkach samoistnie dojrzeją.
W lodówce nie musimy również przechowywać pomidorów, czosnku, świeżych ziół, bananów, awokado, śliwek, ziemniaków czy cebuli.

Druga porada dotyczy przygotowania naturalnego pochłaniacza zapachu do lodówki, który możemy stale przechowywać w naszej chłodziarce. Wystarczy rozsypać opakowanie sody oczyszczonej na spodek i umieścić go w lodówce. Soda oczyszczona bardzo dobrze pochłania zapachy oraz wilgoć. Zawartość spodka zmieniamy co około 1-2 miesiące.

Być może dla niektórych porady te są znane, a wręcz banalne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do dokładnego sprzątnięcia lodówki wystarczy zwykły sklepowy ocet, który upora się zarówno z przykrym zapachem jak i zabrudzeniami w naszej lodówce.

Pamiętajmy też, że cykliczne dbanie o porządek i przestrzeganie kilku prostych reguł, takich jak sprawdzanie i wyrzucanie zepsutych produktów sprawi, że w naszej lodówce świeżość zagości na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here