Żurawina

ŻurawinaCo takiego zawiera w swoim składzie, że od dawna żurawinę docenia przemysł farmaceutyczny i coraz więcej reklam zachęca nas do spożywania tych medykamentów, które w składzie zawierają wyciąg z żurawiny?

Żurawina posiada wiele zalet i właściwości odżywczych oraz leczniczych. Zawiera dużą liczbę antyoksydantów, witaminy A, C i z grupy B – B1 oraz B2. Znajdziemy w niej minerały takie jak: potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Żurawina zawiera również błonnik, dlatego będzie to doskonały owoc dla osób mających problemy z zaparciami, ale również dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia.
Jak w większości owoców najwięcej cennych składników jest w świeżo zerwanym owocu, jednak żurawina zachowuje większość zalet i po gotowaniu jak i ususzeniu. W dużych temperaturach nie pozbywa się wszystkich związków bakteriobójczych.

Sok z żurawiny zawiera kwas jabłkowy i cytrynowy przez co zakwasza mocz, a dzięki temu działa antybakteryjnie i ochronnie na układ moczowy. Zapobiega przy tym przyleganiu bakterii Esherichia Coli do ścianek układu moczowego. Większość infekcji układu moczowego powodują właśnie te bakterie. Dlatego tak chętnie sięgają po niego osoby, które mają skłonności do zapaleń pęcherza moczowego.
Stosowana jest często u osób po zabiegach, które są cewnikowane lub mają problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza.
Jeżeli zmagamy się z powtarzającymi się cyklicznie problemami z układem moczowym, warto do codziennej diety włączyć małą garść świeżych owoców żurawiny. Alternatywnie możemy spożywać również sok z żurawiny lub łatwo dostępne owoce żurawiny w formie suszonej.

Owoc żurawiny wpływa bardzo korzystnie na układ pokarmowy i jamę ustną, zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej, powstawaniu schorzeń przyzębia i dziąseł, a nawet próchnicy. Jest wskazany jako probiotyk i pomaga odbudować prawidłową florę jelitową, wypłukując szkodliwe substancje.

Kwasy zawarte w żurawinie nie tylko zakwaszają odczyn moczu, ale nie dopuszczają do łączenia się jonów wapnia z fosforem, tym samym zapobiegają tworzeniu kamieni nerkowych.

Żurawina pomoże i ukoi bolący żołądek czy dwunastnicę u osób zmagających się z wrzodami. Picie soku z żurawiny zapobiega powstawaniu wrzodów na tej samej zasadzie co w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Tym razem uniemożliwia namnażaniu i osadzaniu się bakterii Helicobacter Pylori na śluzówce żołądka.

Żurawina i jej przetwory są wskazane przy problemach z układem krwionośnym i sercem – zawiera podobne ilości i jakości flawonoidów co czerwone wino. Zapobiega w tworzeniu się zakrzepów, rozszerza i oczyszcza naczynia krwionośne. Wpływa na wyrównanie poziomu cholesterolu, co w konsekwencji zapewnia nam sprawniejsze naczynia krwionośne, bez niebezpiecznych dla zdrowia zwężeń.

Mimo tak wspaniałych właściwości jest grupa osób, która nie powinna przyjmować dużych ilości żurawiny ani jej przetworów. Są to osoby, które już przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub inne mające na celu rozrzedzanie krwi, gdyż działanie jednego i drugiego może być niebezpieczne, może spowodować nawet wystąpienie krwotoku.
Zawarte w niej szczawiany mogą pogorszyć sytuację osób z nieleczonymi kamieniami nerkowymi.

Żurawinę możemy spożywać jako zdrową przekąskę w postaci suszonych owoców, Pamiętajmy przy tym, że większość suszonych owoców żurawiny może być sprzedawana w formie kandyzowanej z dużą ilością cukru. Poza dużą liczbą kalorii, należy także uważać przy cukrzycy. Dlatego czytajmy skład na opakowaniu.

Zdrowy jest również sok i wszelkie dżemy (jednak one również będą dosładzane).
Żurawina wzbogaca też smak deserów oraz mięs, z którymi bardzo dobrze się komponuje.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje przekonały Was, iż warto na stałe wprowadzić żurawinę do menu zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here