Awokado

AwokadoZielony owoc o skórce przypominającej krokodyla, nazywany przez kucharzy „masłem bogów”. Jest również bombą kaloryczną, ale zawiera dużo wartościowych składników. Pełno w nim tłuszczów, jednak tak cennych, że nawet osoby, które liczą każdy kęs i nie powinny rezygnować z jedzenia awokado.

 

Awokado zyskuje coraz większą popularność, którą zawdzięcza między innymi kuchni meksykańskiej. Awokado jest bowiem składnikiem popularnego tam guacamole, które jest smaczne, zdrowe i łatwe w przygotowaniu.

Awokado poprzez dużą zawartość tłuszczu zawiera około 150 kalorii w 100 gramach, zaś średni owoc z pestką ma około 250-300 gram… Czy warto z tego powodu rezygnować z jedzenia awokado? Na pewno nie…

 

Dlaczego awokado jest paliwem dla mózgu?

Określenie „paliwo dla mózgu” wywodzi się stąd, iż awokado zawiera doskonałe połączenie kwasów tłuszczowych omega-3 i znacznej ilości witaminy E oraz potasu. Odżywia komórki nerwowe, poprawia funkcjonowanie struktur mózgu, polepsza pamięć i zwiększa koncentrację. Po wielu badaniach na tym owocem, naukowcy doszli do wspaniałych wyników swoich prac i potwierdzili, iż spożywanie awokado zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera, a nawet we wczesnym stadium tego potwornego schorzenia, potrafi cofnąć objawy. [Alzheimer’s Disease and Associated Disorders]

Nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy, obniżają poziom cholesterolu we krwi, zapobiega to miażdżycy i usprawnia metabolizm. Mimo takiej zawartości kalorii wprowadzenie awokado na stałe do diety pomaga w utracie kilogramów.

Fitoskładniki których dużo znajdziemy w zielonym miąższu awokado, obniżą ciśnienie krwi, poprawią pracę systemu immunologicznego oraz zbawiennie wyrównają gospodarkę hormonalną. Potas, którego też nie brakuje, wyreguluje ilość elektrolitów i wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego.

Awokado ma też coś dla kobiet w ciąży – bardzo potrzebny kwas foliowy, który zapobiega powstaniu wad układu nerwowego u płodu – jest to dobra wiadomość dla mam lubiących naturalne składniki.

Kolejnym wartościowym składnikiem obecnym w awokado jest glutation. To istotny dla naszego organizmu antyoksydant, poprawia naszą odporność na choroby. Wspiera układ nerwowy i wątrobę.

Ze względu na zawartość enzymów i składników odżywczych leczy cały układ pokarmowy. Wpływa na śluzówkę, zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka, łagodzi biegunki i reguluje zaparcia, polepszając kondycję jelit.

Awokado poprawi też nasze problemy ze wzrokiem i na długo utrzyma ostrość widzenia dzięki zawartości luteiny. Luteina chroni bowiem oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i problemami z plamką żółtą w oku. Jeżeli w rodzinie występuje jaskra bądź zaćma, spożywanie awokado będzie strzałem w dziesiątkę. Wspomożemy nasze widzenie i zmniejszymy ryzyko chorób oczu.

Awokado jest również owocem polecanym dla diabetyków lub osób z „podwyższonym cukrem”.

 

Jak spożywać awokado?

Ile musimy zjeść tego owocu, żeby nasz organizm odczuł zdrowotny wpływ? Wystarczy przez kilka tygodni jeść co drugi dzień około pół awokado, a nasze ciało odwdzięczy się lepszym samopoczuciem i wyglądem.

Sam miąższ nie ma zbyt intensywnego smaku, ani zapachu. W najprostszej wersji możemy nim posmarować chleb, lekko posolić i rozkoszować się smakiem. Rozdrobnione awokado możemy używać również zamiast masła.
Awokado możemy pokroić też w drobne kawałki i dodawać do sałatek. Dobrze komponuje się z różnego rodzaju sałatami lub pomidorami.

 

Awokado stosowane zewnętrznie

Olejek z awokado jest składnikiem wielu kosmetyków. Z tego powodu z owocu awokado możemy przygotować domową maseczkę, rozgniatając część owocu widelcem. Możemy dodać do niego odrobinę oliwy z oliwek lub innego oleju o odżywczych właściwościach. Maseczkę nakładamy na minimum kilkanaście minut. Stosowana cyklicznie pozytywnie wpływa na cerę, redukuje zaczerwienienia, dobrze ją nawilża i odżywia.

 

Uwaga

Aby cieszyć się smakiem awokado, musimy spożywać dojrzały owoc. Niedostatecznie dojrzałe awokado może być nawet toksyczne. Jeżeli owoc jest twardy należy poczekać kilka dni. Dobre awokado powinno być delikatnie miękkie, co możemy sprawdzić naciskając delikatnie owoc palcem.

 

Wskazówka

Jeżeli chcemy, aby nasze awokado szybciej dojrzało, możemy położyć obok niego dojrzałe jabłko. Proces taki przyspieszy dojrzewanie.

Warto również zachować pestkę z owocu… Jeżeli chcemy przechowywać przygotowane awokado przez jakiś czas w lodówce, możemy włożyć do środka wyjętą wcześniej pestkę. Zapobiega to ciemnieniu owocu i pozwala zachować ładny zielony kolor przez dłuższy czas.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here