Domowe SPA

Domowe SPANasza skóra, włosy, paznokcie i inne części ciała potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. W związku z tym sięgamy po różnego rodzaju maseczki, kremy, szampony i inne kosmetyki. Warto jednak pamiętać, że niektóre zabiegi możemy przygotować samodzielnie w domowym zaciszu i od czasu do czasu wypróbować tylko 100% naturalnych składników.

 

Powszechnie uważa się, że wszelkie zabiegi SPA są bardzo drogie i nie każdego na nie stać. Jeżeli jednak poszukamy alternatyw, okaże się że wykonanie domowego SPA nie musi być trudne i kosztowne. Tradycyjnie już, na naszej stronie sięgamy do naturalnych metod, więc i tym razem nie proponujemy sklepowych kosmetyków. Co więcej – wszystkie domowe zabiegi SPA mogą okazać się tańsze niż zakup jednego lub kilku drogeryjnych produktów.

 

Zdajemy sobie sprawę, że codzienna pielęgnacja w taki sposób jest czasochłonna i nie jest praktyczna. Warto jednak znaleźć odrobinę czasu, aby przynajmniej raz w miesiącu zrezygnować z gotowych preparatów i zrobić „coś dla naszego ciała”. Efekt przerośnie Wasze oczekiwania – skóra będzie gładka i jędrna, a my poczujemy się znacznie lepiej. Podczas domowego SPA polecamy przygotowanie zielonej lub czerwonej herbaty, która dodatkowo „od środka” oczyści nasze ciało. Nie zapominajmy w tym czasie o odprężeniu i zrelaksowaniu się przy dźwiękach spokojnej muzyki.

 

Naturalne toniki do twarzy

Jako alternatywę dla sklepowych toników, możemy użyć domowych toników przygotowanych między innymi z ziół czy też wyciągów z roślin.
Naturalne toniki wykonamy między innymi:

  • z aloesu – w tym celu obieramy aloes, bardzo drobno kroimy i dodajemy odrobinę wody. Odstawiamy na minimum godzinę. Tonik z aloesu doskonale nawilża, regeneruje i redukuje stany zapalne skóry.
  • z mleka – polecamy mleko naturalne, 3,2% tłuszczu lub więcej (nigdy nie wybierajmy mleka UHT). Tonik dobrze sprawdzi się w przypadku cery tłustej. Kwas mlekowy oczyści skórę i dodatkowo ją wygładzi. Możemy również zostawić na kilkanaście minut nasączony mlekiem wacik.
  • z szałwii – torebkę szałwii zaparzamy w szklance, a następnie naparem nasączamy wacik. Szałwia wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a nawet przeciwgrzybiczne. Dobrze sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej.
  • z octu jabłkowego – przygotowanie, właściwości opisaliśmy w innym artykule z naszego serwisu.

Jednorazowe zastosowanie toniku nie przyniesie pożądanego rezultatu w przypadku zmian lub innych problemów skórnych, dlatego toniki takie polecamy stosować na co dzień.

 

Maseczki do twarzy

W roli domowych maseczek doskonale sprawdzi się jogurt naturalny, miód, rozdrobniony banan, awokado lub ogórek. Maseczki te odświeżą, nawilżą i rozjaśnią cerę.
Stosując powyższe owoce jako maseczki możemy włożyć je na kilkanaście minut do lodówki. Mroźny, i odprężający efekt poczujemy szczególnie w upalne dni. Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji ogórek, który zawiera bardzo dużo wody.

 

Peelingi

Peeling cukrowy lub peeling solny znany jest chyba większości osób. Peelingi te doskonale usuną martwy naskórek, a w przypadku peelingu solnego stosowanego raz na kilka dni możemy liczyć na dodatkowy efekt – zmniejszenia zmian i problemów skórnych.

Inną propozycją jest peeling kawowy z mielonych ziaren kawy (również tych użytych do przygotowania kawy), który odżywi i pobudzi naszą skórę.

W przypadku wrażliwej skóry doskonały będzie peeling z płatków owsianych. Peeling ten z powodzeniem możemy stosować nawet na twarz, bowiem jest to bardzo delikatna wersja peelingu.

Jednocześnie nie polecamy stosowania peelingu solnego, cukrowego lub kawowego bezpośrednio na twarz.
Więcej o domowych peelingach, właściwościach, a także przygotowaniu pisaliśmy tutaj.

 

Oleje zamiast kremów do twarzy

Zamiast kremów do twarzy możemy użyć różnego rodzaju olejów. Polecamy olej kokosowy, arganowy, olej z migdałów, olej z pestek winogron czy też oliwę z oliwek. Można również użyć rozdrobnionego awokado. Pamiętajmy jednak, że oleje mogą zatykać pory, więc nie są one polecane osobom, które zmagają się z trądzikiem.

 

Włosy

Włosy doskonale odżywi olej kokosowy, który bogaty jest w kwasy tłuszczowe, a także witaminy takie jak B2, B6, witaminę C oraz witaminę E. Olej kokosowy jest również źródłem wapnia, potasu, magnezu, cynku czy żelaza.
Inny olej, który polecamy to olej lniany. Olej ten z kolei zawiera dużo kwasów Omega 3 oraz Omega 6, cynk, potas oraz witaminę E. Doskonale sprawdzi się w przypadku zniszczonych i łamliwych włosów.

Oliwa z oliwek zda egzamin w przypadku przesuszonych włosów. Poza nawilżeniem zapobiega również przed utratą wody.

Tak nałożone oleje trzymamy na włosach minimum 30 minut, możemy dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem, aby uniknąć zabrudzeń. Istnieje „kilka szkół”, które mówią, że olejowanie włosów możemy wykonywać zarówno na włosy suche jak i lekko nawilżone. Po całym zabiegi włosy myjemy delikatnym szamponem.

 

Polecamy wykonywać domowe SPA w odpowiedniej kolejności. Peelingi możemy wykonać po delikatnym oczyszczeniu skóry, a dopiero na sam koniec zadbać o odżywienie i nawilżenie skóry lub włosów.

 

Inne linki z naszego serwisu, które mogą przydać podczas przygotowania domowego SPA:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here