Nieświeży oddech to problem, który może dotknąć każdego z nas, nawet wtedy kiedy nie zmagamy się z chorobami układu pokarmowego i innymi schorzeniami. Niedostateczna higiena, niedokładne szczotkowanie zębów, brak używania nici dentystycznych, czy po prostu posiłek o ostrym zapachu… Czasami jednak warto mieć pod ręką kilka naturalnych produktów, aby pozbyć się przykrego zapachu z ust bardzo szybko i skutecznie, a przede wszystkim naturalnie.
Najczęściej stosowany sposób to oczywiście guma lub miętowy cukierek… W artykule tym przedstawiamy kilka innych sposobów, które są świetną alternatywą dla gumy do żucia lub miętówki.
W artykule celowo nie skupiamy się na możliwych przyczynach wynikających z potencjalnych chorób, z racji tego że jest to bardzo złożony temat. Na pewno jednak należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, czyli między innymi dokładnym szczotkowaniu, dbaniu o stan zębów oraz dziąseł, a także o włączeniu do codziennego użytku nici dentystycznej. Wiele badań mówi nam jasno – główną przyczyną nieświeżego oddechu jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej!
Naturalne rośliny, zioła i przyprawy
Jak w przypadku wielu domowych sposobów tutaj również matka natura przychodzi nam z pomocą… Bardzo dobrze z przykrym zapachem radzą sobie aromatyczne zioła, takie jak: mięta, pietruszka, bazylia, koper, które możemy żuć w celu odświeżenia oddechu.
Możemy również gryźć nasiona kopru włoskiego, kardamonu, goździki, owoce jałowca czy też ziarna anyżu, chociaż te ostatnie mają bardzo specyficzny smak i nie każdemu mogą odpowiadać.
Innym dobry sposobem jest spożywanie ziaren kawy, które doskonale odświeżają oddech. Po dokładnym rozgryzieniu i zjedzeniu ziarenka kawy polecamy jednak przepłukać usta wodą, bowiem kawa może gromadzić się pomiędzy zębami.
Imbir to kolejna roślina, która okazuje się skuteczna w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust. Wystarczy gryźć plasterek imbiru, aby pozbyć się przykrego zapachu oraz zlikwidować bakterie zawarte w jamie ustnej. Ostry smak imbiru może być jednak dla niektórych przeszkodą w stosowaniu tej domowej metody.
Największą ciekawostką w przypadku powyższych sposobów może być to, iż pietruszka zawiera bardzo dużo witaminy C – o wiele więcej niż np. cytryna i inne owoce cytrusowe!
Domowe płyny do płukania ust
Jednym z najprostszych przepisów na płyn do płukania ust jest przygotowanie go na bazie cynamonu. W tym celu odrobinę cynamonu zalewamy gorącą wodą i odstawiamy do ostygnięcia. Możemy również użyć kory cynamonu w większych kawałkach. Cynamon w dobry sposób radzi sobie z bakteriami, a dzięki miłemu zapachowi odświeży usta. Napar taki poza samym płukaniem możemy również pić.
Inny naturalny płyn do ust to zaparzone zioła szałwii. Wykazują one skuteczne działania przeciwbakteryjne, odkażające. Dodatkowo szałwia wspomoże nas przy problemach z jamą ustną, dziąsłami, a nawet w przypadku występujących aft. Szałwię możemy zakupić w aptece w formie wygodnych torebeczek. Zioła zalewamy wrzątkiem, przykrywamy talerzykiem i czekamy aż ostygną. Tak przygotowanym naparem możemy płukać jamę ustną nawet kilka razy dziennie.
Szczotkowanie języka
Na sam koniec artykułu chcemy jednak zwrócić uwagę na jedną z przyczyn powstawania brzydkiego zapachu z ust. Jest nią nalot w tylnej części języka. Bardzo często to właśnie tam gromadzą się bakterie. Ten obszar jamy ustnej jest w wielu przypadkach pomijany podczas porannej, czy wieczornej toalety. W tym przypadku cykliczne szczotkowanie języka minimum raz na kilka dni, przy zastosowaniu powyższych metod może skutecznie rozwiązać problem przykrego zapachu z ust.
Jeżeli przykry zapach z ust występuje u nas bardzo często i mimo stosowania zdrowej diety, dbaniu o higienę jamy ustnej nie możemy poradzić sobie z niemiłym zapachem – może to być jedna z oznak choroby. Warto w tym celu udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań.
Inne linki z naszego serwisu, które mogą okazać się pomocne:
– szałwia: http://www.sposobydomowe.pl/szalwia/
– domowy płyn do płukania ust: http://www.sposobydomowe.pl/plyn-do-plukania-jamy-ustnej/